fbpx

Investičná skupina WOOD & Company získala menšinový podiel v spoločnosti PW Energy, ktorá pripravuje projekty geotermálnych elektrární pri Prešove a pri Žiari nad Hronom.

Zvyšujúce sa ceny energií a energetická kríza priniesla zvýšený záujem o geotermálnu energiu zo strany súkromných investorov. Najnovšie ohlásila záujem rozvíjať tento druh energie investičná skupina WOOD & Company, ktorá získala menšinový podiel v spoločnosti PW Energy. Tá pripravuje projekty prvých dvoch geotermálnych elektrárni na Slovensku, ktoré vzniknú pri Žiari nad Hronom a pri Prešove.

Z dôvodu klimatických zmien prechádza celá Európa významnou transformáciou v nadväznosti na Európsku zelenú dohodu (European Green Deal). Zvlášť energetické odvetvie poskytuje v tomto smere celý rad príležitostí, ktoré v kontexte aktuálnej situácie dávajú nielen hodnotový, ale aj ekonomický význam,“  povedal v tlačovom vyhlásení Boris Kostík, riaditeľ investičného bankovníctva WOOD & Company.

WOOD & Company je investičná skupina s česko-slovenským pozadím, ktorá sa orientuje na stredoeurópsky trh. Jej portfólio zahŕňa správu investičných aktív a obchodovanie na burzách s ročným obratom 25 miliárd eur. Zaoberá sa tiež poradenstvom v oblasti korporátnych financií, emisií dlhopisov či poskytovaním konzultačných služieb pri najvýznamnejších M&A transakciách v regióne.

„V čase energetickej krízy je čo najrýchlejšie sprístupnenie obnoviteľných zdrojov energie kľúčové. Geotermálna energia zažíva po celom svete veľký rozmach, aj na Slovensku predstavuje permanentne dostupnú alternatívu, ktorá môže byť miestnym a bezpečným zdrojom produkujúcim zelenú elektrinu a teplo. Sme radi, že sme v podobe WOOD & Company získali významného partnera s viac ako 30-ročnými skúsenosťami z mnohých úspešných projektov,“ uviedol k transakcii Milan Jankura, predseda predstavenstva spoločností PW Energy a PW geoenergy.

V krátkom čase je to už druhý prípad ohláseného vstupu významného investora do projektov geotermálnej energie. V máji 2022 uzatvorila spoločnosť PW Energy strategické partnerstvo so Stredoslovenskou energetikou Holding (SSE Holding) pre projekt geotermálneho strediska pri Žiari nad Hronom. SSE Holding je súčasťou nadnárodnej energetickej skupiny Energetický a priemyslový holding (EPH).

Rozvoj geotermálnej energie ťahá najmä súkromný sektor

Produkcia energie z geotermálnych zdrojov má na Slovensku veľký potenciál, doteraz sa však využíva len ako lokálny zdroj tepla v niektorých mestách – Veľkom Mederi, Galante, Šali a Seredi. Vo výstavbe je projekt v Kežmarku, ktorý financuje súkromný investor Geovrt Kežmarok, a ktorý po dokončení bude zásobovať teplom 1 500 domácností a miestnu školu.

Záujem o využitie geotermálnej energie má aj štát, ktorý už niekoľko desiatok rokov plánuje využiť zdroje pri Ďurkove. Rozpočet projektu je najnovšie stanovený na 50 miliónov eur a teplo z neho má dodávať do tisícov domácností v Košiciach.

Prieskumný vrt realizuje pri Čižaticiach aj Košický samosprávny kraj, ktorý sa na základe zistených parametrov ďalej rozhodne ako vrt využiť. Spomínajú sa rekreačné účely, či výroba elektriny, tepla a vodíka. Momentálne je však projekt pozastavený, keďže potrebuje získať ďalšie investície na realizáciu reinjektážneho vrtu.

Okrem výroby tepla a elektriny sa geotermálna energia využíva napríklad v poľnohospodárstve. Známe je najmä pestovanie paradajok v Podunajskej nížine. Najväčšie zastúpenie má na Slovensku v súčasnosti využitie geotermálnej energie na rekreačné účely (termálne bazény, kúpele).

Comments are closed.