fbpx

Produkcia zelenej elektriny s využitím geotermálnej energie vo svete v posledných rokoch neustále rastie. Lídrom z pohľadu inštalovaného výkonu sú dlhodobo USA, v top desiatke však nájdete aj africkú krajinu. Aj vlani pribudlo niekoľko nových prevádzok, ktoré celkovú bilanciu zvýšili.

Celosvetová inštalovaná kapacita geotermálnych elektrární koncom vlaňajška dosiahla 15 854 elektrických megawattov (MWe). Ide o kvalifikovaný údaj odborného portálu ThinkGeoenergy.com, ktorý pravidelne monitoruje stav v oblasti využívania geotermálnej energie vo svete. 

Medziročný prírastok bol približne na úrovni 246 MWe. Znamená to navýšenie produkcie o približne 1 800 gigawatthodín ročne, čo zodpovedá spotrebe takmer pol milióna domácností (pre výpočet použitý priemer EÚ, pozn.). Podobne ako iné sektory aj vývoj a výstavbu nových geotermálnych elektrární v posledných mesiacoch ovplyvňuje globálna pandémia.

V Európe vedú Turci

Ako vyzerá poradie krajín, pokiaľ ide o produkciu zelenej elektriny z geotermálnych zdrojov? Dlhodobým lídrom sú Spojené štáty americké (3 722 MWe). Väčšina produkcie tam spadá pod najväčší geotermálny komplex na svete – The Geysers – v štáte Kalifornia.

Druhá v rebríčku Indonézia zaznamenala vlani so 143 MWe najvyšší prírastok a celkový výkon geotermálnych elektrární v krajine dosiahol 2 276 MWe. O nárast sa postaralo spustenie dvoch veľkých dokončených projektov.

Ostrovné Filipíny sa takisto dlhodobo zameriavajú na využitie geotermálnej energie na výrobu elektriny. Hoci vlani neevidujú prírastok, s výkonom 1 918 MWe sa držia na treťom mieste.

Nad jedným gigawattom inštalovanej kapacity sú ešte Turecko (1 710 MWe) a Nový Zéland (1 037 MWe). Obe krajiny vlani mierne zvýšili bilanciu zväčšením výkonu v expandujúcich projektoch.

Turecko si drží aj pozíciu európskeho lídra, najmä v poslednej dekáde sa tu využívanie geotermálnej energie prudko rozvinulo. Zásluhu má na tom aj štát s podporou projektov a finančnými nástrojmi pre investorov.

V top desiatke je aj Keňa

V poradí top krajín ďalej nasledujú Mexiko (962,7 MWe) a Taliansko (944 MWe), ani v jednom prípade sa údaj z predošlého roka nezmenil.

Osmičkou v rebríčku je africká Keňa, kde z geotermálnej energie vyrábajú podstatnú časť celkového objemu elektriny. Inštalovaná kapacita 861 MWe je tu sústredná najmä v rozsiahlom komplexe Olkaria. Vo finálnej etape je tu aktuálne rozšírenie o ďalšiu jednotku, ktorá by sa mala do prevádzky dostať čoskoro.

Komplex Olkaria v Keni patrí k najväčším geotermálnym projektom na svete. Krajine výrazne pomáha zrýchliť elektrifikáciu (zdroj: KenGen)

Maličký Island sa drží na deviatom mieste, inštalovaná kapacita tu dosahuje 754 MWe. Pridaná bola iba menšia prevádzka s 300-kilowattovým výkonom, no zároveň sa začalo s veľkým rozšírením existujúcej elektrárne Reykjanes v juhozápadom cípe ostrova. Island je známy tým, že väčšinu elektrickej energie produkuje z obnoviteľných zdrojov, geotermálna energia hrá pri tom kľúčovú úlohu.

Desiatku krajín s najvyšším výkonom uzatvára Japonsko (603 MWe), ktoré takisto nereportovalo prírastok, no aj v jeho prípade pokračuje development viacerých menších projektov.

Pribudli aj projekty v nových krajinách

O zvyšných 1 067 MWe z globálnej inštalovanej kapacity sa starajú ostatné krajiny. Nový projekt spomedzi nich uviedli do prevádzky napríklad v Čile. Úplne prvú geotermálnu elektráreň dokončili vlani aj v Kolumbii a na Tchaj-wane. Pilotný projekt sa rozbehol tiež v Bolívii.

Podľa ThinkGeoenergy.com sa v aktuálnom roku 2022 očakáva sprevádzkovanie ďalších elektrární a dynamickejší rast nainštalovanej kapacity. Zároveň je naprojektovaný ešte väčší objem prieskumných a vrtných prác.

Reykjanes, jednu z islandských geotermálnych elektrární s inštalovanou kapacitou 100 MW, čaká zvýšenie výkonu (zdroj: HS Orka)

K prezentovaným dátam portál ThinkGeoenergy dodáva, že údaje z celého sveta porovnáva vo vlastnej réžii, keďže sa v jednotlivých zdrojoch neraz líšia. Faktorom je najmä to, s akým typom dát tá-ktorá krajina pracuje – rozlišuje sa totiž nielen inštalovaná kapacita, ale aj prevádzková, a niekde sa uvádza priemerný údaj zohľadňujúci výkon v letných a zimných mesiacoch. 

Ako je na tom Slovensko?

V Európe sa geotermálne elektrárne nachádzajú v desiatich štátoch. Zaradiť by sa k nim malo v najbližšom období aj Slovensko – už v tomto roku by sa mali do realizačnej fázy prehupnúť projekty pri Žiari nad HronomPrešove

Domáci investor PW Energy plánuje v prvej etape v lokalite na strednom Slovensku s výstavbou elektrární s inštalovanou kapacitou 12 MWe v dvoch geotermálnych strediskách, na Šariši má ísť v úvodnej fáze o jedno stredisko so 6-megawattovým výkonom. V oboch prípadoch pôjde o produkcie elektriny pre desaťtisíce domácností, zároveň sa počíta s využitím zostatkového tepla.

Comments are closed.